Animasyon Türleri Nelerdir


 

2D CEL ANİMASYON : Eski ve tarihsel animasyonun en popüler şeklidir. Cel animasyona başlamadan önce arka planlar tamamlanır. Yapılmış olan arka planların üzerine selüloit (saydam tabaka) yerleştirilir. Bu tabakanın üzerine çizilip renklendirilmesiyle yapılan bir tekniktir. Günümüzde cel animasyon yerini bilgisayar programları ile yapılan 2d ve 3d animasyonlara bırakmıştır.

30 Eylül 1960 tarihinde yapımına başlanan Taş Devri isimli çizgifilim, cel animasyonagüzel bir örnektir.

 

 

STOP MOTİON ANİMASYON : 3 boyutlu nesneleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon tekniğidir. Kuklalar, oyun hamurları ve slikon gibi maddelerden yapılmış modeller kullanılır. Dijital veya tek kare çekme özelliğine sahip kameralar ile durağan nesneye ufak hareketler vererek ve her hareketin tek kare (her saniye için 15-24 kare) resmi çekilerek tamamlanan hareketli görüntüye stop motion animasyon denir. Bu işlemler çoğu çizgi film tekniği ile aynıdır. Aralarındaki tek fark, stop motion animasyonda kullanılan modeller ve mekanlar gerçek 3 boyutlu objelerden oluşmaktadır.

1 Aralık 2000 tarihinde yayınlanan Tavuklar firarda isimli film, stop motion animasyona
güzel bir örnektir.

 


BİLGİSAYAR ANİMASYONU : 2d ve 3d secenekleri ile günümüzde kullanılmakta olan en son animasyon tekniğidir. Bu teknik ile yapılan animasyonlar daha hızlı ve daha kaliteli şekilde üretiliyordu. Hatta diğer tekniklere göre 10 kişini yapması gereken bir işi 1 kişi rahatlıkla yapabilmektedir. Bunun sebebi ise bilgisayar programlarının gerekli pozlar yapıldıktan sonra arasındaki boşluğu otomatik olarak tamamlamasıdır.

1995 yılında, Disney ve Pixar isimli iki şirket, ortak bir çalışma sonucu tamamen bilgisayar
tarafından üretilmiş Toy Story adlı ilk animasyon filmi üretti.

 


Leave a comment


turk sitesi
seslisohbet