Animasyon Yapmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler


 

Animasyon sektöründe kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarım için ilk söyleyebileceğim şey, bol bol gözlem yapmalarıdır. İlk animasyonlarınızı bir top üzerinde gerçekleştirin. Topu 2 3 kere zıplatıp, duvarlara çarptırıp geri yere düşmesi gibi animasyonlar yapın. Bu yapacağınız animasyonları en az 5 kere silip tekrardan yapmak zorunda kalacaksınız. Normal de bir topa vurduğunuzda topun nasıl hareket ettiğini iyi gözlemleyin. Yapacağınız animasyonuda ona göre yapın, yani yapdım oldu şeklinde olmasın. Göze güzel ve doğal gelene kadar silip tekrar yapın. Bu sizin için güzel bir antrenman olacaktır.

Top animasyonunda gerçekçiliğe ulaştığınızda ufakdan karakter animasyonlarına başlayabiliriz. Karakter animasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalardan birisi, yapılan hareketlerin birbirini tamamlamasıdır. Örnek olarak öne doğru eğilen bir karakterin önce kafası biraz geriye gider bel aşağı indiğinde kafa belden 2 frame (25 fps için) sonra aşağı iner. Komple belden aşağı indirirsek robotik animasyon olur, güzel bir görüntüde elde edemeyiz. Animasyonu geliştirebilmek için en büyük etken başdada söylediğim gibi gözlemdir. Boş kaldığınız zamanları çoğunlukla animasyon film izleyerek geçirin. Yada arkadaşlarınızla muhabbet ederken, konuşdukları meseleye göre yapdığı el kol hareketlerini gözlemlemek bile sizin bakış açınızı genişletir. Bunlar en büyük etkenlerdir. Usta animatörlerin oluşturduğu 12 adet animasyon prensibi bulunmaktadır. yapdığınız animasyonlarda bu prensiplere uygun hareketler yaparsanız, kaliteli animasyonlar elde edersiniz. Bir animasyona başlamadan, yapacağınız animasyonu kafanızda bitirmelisiniz. Örnek olarak bir şaşırma animasyonu yapacaksınız. Önce kendiniz yapmaya başlayın ve kaydedin. İstediğiniz kalitede bir şaşırma yapdıysanız sonrası kolay zaten. Kendinizi kaydettiğiniz videoyu karaktere aktarmak kalıyor sadece. Bu referansları almanız işinizi kolaylaştırır. Referans almadan yapmaya çalışırsanız zaten güzel bişey elde edemessiniz. hareketler doğal olmaz hatta bazen gereksiz sacma donuk animasyonlar elde edersiniz. Bu nedenle çok animasyon film izleyin ve kendinizi video aldıktan sonra, karaktere animasyonu dökün.

Animasyon yapmak için önereceğim program Autodesk 3ds Max’tir. AutodeskMaya’da da animasyon yapıyordum ama max kullanış açısından ve hareketlerin yumuşaklığı açısından daha kolay geliyor bana. Maya’da da kaliteli animasyon lar yapılıyor fakat Grapheditor’ü daha yoğun kullanmanız gerekiyor. Max’in bu yönden biraz artıları var Cat sistemini kullanırsanız ( Maya= GraphRditor / Max= Curve Editor ) Curveeditor kullanmanıza pek gerek kalmıyor. Buda size zaman açısından avantaj sağlıyor.


Leave a comment


turk sitesi
seslisohbet